NOVINKY k 11. dubnu 2018:

 • Dnes má svátek Izabela, zítra Julius a pozítří Aleš.
 • Dodatečně všem učitelům přeji k jejich nedávnému svátku! Víte, že se den učitelů slaví již od roku 1955?
 • Únor a březen jsou již minulostí: mám za sebou mnoho výjezdů do různých koutů naší krásné vlasti. Absolvovala jsem "severočeské turné" do Mostu a třikrát do Ústí nad Labem, přednášela jsem v Kutné Hoře, Škvorci a několikrát v Praze. Morava byla tentokrát v menšině (Fryšták, Vizovice, Olomouc).
 • Premiérově proběhl můj nový workshop "Efektivní strategie řešení problémových situací - výměna zkušeností mezi pedagogy".  Jak v pondělí 19/3, tak i v úterý 20/3 jsme v příjemném prostředí malého pražského hotelu společně rozebírali nejrůznější kazuistiky z praxe. Atmosféra na obou akcích byla skvělá - protože byli skvělí účastníci. Ještě jednou děkuji za Vaši aktivitu a otevřenost.
 • Pokračovalo i mé působení na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity - ačkoliv jsem měla pouze blokovou výuku "dálkařů", tím to nekončí, čeká mě oprava seminárních prací a také dva výjezdy za zkoušením.
 • Jako již tradičně jaro patří mezi náročnější období - v dubnu na mě čekají další pracovní výzvy. Své semináře budu realizovat opět po celé ČR - v Brně, v 2x Bělotíně, 2x v Olomouci, 2x v Praze a zavítám i do Českých Budějovic. Dostala jsem nabídku k aktivní účasti na VII. Krajské konferenci primární prevence rizikového chování  - budu zde mít dvě vystoupení - přednášku a následný workshop na téma "Proč se děti sebepoškozují a jak jim pomoci".
 • V tomto pololetí se můžete těšit ještě na jeden můj otevřený seminář - tentokrát v Olomouci (24. dubna) a to na téma "LHANÍ - JAK HO ROZPOZNAT A ŘEŠIT". Pokud máte zájem, s přihlašováním neotálejte, aktuálně zaplňuji poslední místa. Budeme se věnovat lžím, polopravdám, nepravdám a jejich příčinám, ale hlavně jak lháře poznat a odhalit. A k čemu může pedagogovi takový seminář být? Podrobnosti se dozvíte v rubrice "Přihlášení na semináře"
 • I na podzim se budu věnovat nejen sborovnám, ale zrealizuji i několik otevřených seminářů. Školní rok sice ještě neskončil, ale některé věci je třeba plánovat. Určitě se můžete těšit na Prahu i na Brno, ostatní dle času a zájmu účastníků ;-). Přijímám Vaše nápady na témata.
 • Duben je také měsícem zápisů a zkoušek. Dle odhadů MŠMT prý k zápisům přijde kolem 135 tisíc dětí, do prvních tříd základních škol ale nastoupí více než 108 tisíc dětí, z toho 84.300 šestiletých, 700 pětiletých a přes 23.000 sedmiletých a starších, tudíž po odkladu.
NOVINKY k 9. únoru 2018:
 
Dnes má svátek Vanda, zítra Veronika a pozítří Milada - vše nejlepší k jmeninám.
Vzhledem k velkému zájmu o seminář 20. března v Praze a jeho rychlému naplnění,
jsem se rozhodla stejný seminář zrealizovat i v pondělí 19. března 2018.
Ale s přihlašováním neotálejte - více volných termínů už nemám ;-) ;-). 
NOVINKY k 9. únoru 2018:
 
 • Dnes má svátek Apolena, zítra Mojmír a pozítří Božena - vše nejlepší k jmeninám.
 • Mám tu jednu velmi aktuální ifnformaci: pražský seminář EFEKTIVNÍ STRATEGIE ŘEŠENÍ PROBLÉMOVÝCH SITUACÍ, který realizuji 20. března je již naplněn. Vzhledem k velkému zájmu jsem se rozhodla seminář na stejné téma zrealizovat i v pondělí 19. března 2018. 
  Ale s přihlašováním neotálejte - více volných termínů už nemám ;-) ;-). 

_________________________________________________________________________________________________________________________-

NOVINKY k 6. únoru 2018:

 • Dnes má svátek Vanda, zítra Veronika a pozítří Milada - vše nejlepší k jmeninám. Víte, že jsem se měla původně jmenovat Veronika? Moje mamka si to přála, ale nakonec zvítězil taťkův návrh ;-) ;-) ;-).
 • Leden nám "utekl", máme tu další zimní měsíc. Co Vás v únoru čeká? Já po semináři ve Šternberku (věnovali jsme se skrytému záškoláctví), vyrazila na "středočeského turné" ;-). Seminář ve Škvorci byl super a v Kutné Hoře? Tam byla opravdu skvělá atmosféra. Děkuji ;-). Téma bylo totožné - "ŽÁK S ADHD/ADD VE TŘÍDĚ A JAK HO ÚSPĚŠNĚ ZAPOJIT DO VÝUKY".
 • Zítra vyrážím do Fryštáku, kde se budeme věnovat komunikaci s rodiči ("JAK ÚČINNĚ KOMUNIKOVAT S RODIČI A MOTIVOVAT JE KE SPOLUPRÁCI SE ŠKOLOU"), ve 2. polovině měsíce mě čeká "sevorečeský trojboj" - jeden seminář mám v Mostě ("UČITEL - RIZIKOVÁ PROFESE ANEB JAK ZVLÁDAT STRES A ZABRÁNIT VYHOŘENÍ") a dva v Ústí nad Labem ("JAK ÚČINNĚ KOMUNIKOVAT S RODIČI A MOTIVOVAT JE KE SPOLUPRÁCI SE ŠKOLOU" a "EFEKTIVNÍ ŘEŠENÍ NÁROČNÝCH SITUACÍ VE ŠKOLE").
 • Nezapomeňte se včas přihlásit na můj ryze praktický seminář (workshop), již zvývá jen několik posledních volných míst. Koná se Praze 20. března 2018 a budeme se věnovat tématu EFEKTIVNÍ STRATEGIE ŘEŠENÍ PROBLÉMOVÝCH SITUACÍ - VÝMĚNA ZKUŠENOSTÍ MEZI PEDAGOGY - více se dozvíte v rubrice "Přihlášení na semináře".
 • O tématu v Olomouci je taktéž rozhodnuto - z hlasování a zpětných vazeb vyplynulo, že aktuálně největší zájem je o seminář týkající se lhaní. 24. dubna se budeme věnovat lžím, polopravdám, nepravdám a jejich příčinám, ale hlavně jak lháře poznat a odhalit ("LHANÍ - JAK HO ROZPOZNAT A ŘEŠIT"). K čemu může pedagoggovi takový seminář být? Podrobnosti se dozvíte v rubrice "Přihlášení na semináře".

_____________________________________________________________________________________________________

 

NOVINKY k 18. lednu 2018:

 • Dnes má svátek Vladislav i Vladislava - tak vše nejlepší.
 • A máme rozhodnuto - téma pro seminář  20. března v Praze je známo. Z výsledků hlasování a všech zpětných vazeb vyplynulo, že nejzajímavějším a nejpreferovanějším tématem je oblast týkající se náročných situací ve škole a problémového chování žáků… Rozhodla jsem se tedy zařadit téma "Efektivní strategie řešení problémových situací ve škole (výměna zkušeností mezi pedagogy)". Jedná se o velmi praktický workshop v šablonovém rozsahu 8 hodin. Více se dozvíte v rubrice "Přihlášení na semináře". V případě zájmu ale s přihlašování neváhejte, seminář je již zpoloviny naplněn.
 • Volba tématu pro olomoucký seminář 24. dubna ještě probíhá, zapojit se můžete i vy. Ale pozor, pouze do konce ledna. Hlasování probíhá prostřednictví ankety v rubrice "Přihlášení na semináře", na Facebooku anebo mi můžete poslat svůj nápad emailem.
 • Pokud máte ve 2. pololetí zájem o seminář pro pedagogický sbor, neváhejte, volných míst mám stále méně. 

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________V rubrice "Články, dotazy, informace" na Vás opět čeká několik nových příspěvků: 
https://www.msmt.cz/ministerstvo/novinar/skolsky-ombudsman-resil-dva-tisice-stiznosti
https://www.novinky.cz/veda-skoly/453888-ke-zrodu-umele-inteligence-zbyva-krucek-stvorme-ji-a-zahubi-nas-varuje-hawking.html
 
________________________________________________________________________________________________________

NOVINKY k 5. lednu 2018: 

 • Dnes má svátek Dalimil, zítra slaví Tři Králové, pozítří Vilma - vše nejlepší.
 • I přes nízké datum již mám za sebou první letošní seminář - 3. ledna jsem pro jednu zlínskou sborovnu připravila téma MOTIVACE. Atmosféra byla super, těším se někdy příště...
 • Žhavou novinkou je dnešní odeslání žádosti o akreditaci nových vzdělávacích programů - těšit se můžete na sedm "šablonových" seminářů (v rozsahu 8 nebo 16 hodin) na témata týkající se školní neúspěšnosti, posilování paměti, osobnostního rozvoje, vztahů v inkluzívní třídě nebo poruch příjmu potravy.

____________________________________________________________________________________________________________________

NOVINKY ke 2. lednu 2018: 

 • Zdravím Vás v novém roce - číslovka se nám opět změnila, ale je jen na nás, co se bude měnit v našem životě. Přeji Vám, aby věci dobré zůstaly nezměněny a naopak to, co se nedařilo, nechť nabere lepší směr.
Autorita učitele - jak ji získat, posílit a neztratit 
 • Uplynulý rok byl pro mě velmi pestrý, ale i pracovně nabitý. Realizovala jsem více než padesát seminářů - pro pedagogické sbory základních i středních škol po celé ČR, spolupracovala s ostatními agenturami a také s MAS, které zprostředkovávali semináře pro pedagogy ze svých regionů. Nejčastěji se jednalo o témata týkající se problémového chování a prevence ("Agresivita ve škole a cesty k jejímu řešení", "Proč tresty nefungují aneb jak účinně řešit kázeňské problémy", "Konfliktní situace ve škole - jak je účinně řešit a jak jim předcházet?", "Jak na šikanu" nebo "Jak mluvit o rizicích sociálních sítí a eliminovat kyberšikanu"). Věnovala jsem se také tématům práce se žáky a motivaci ("Motivace ve škole aneb proč a jak žáky motivovat, "Efektivní hodnocení = základní dovednost pedagoga pro pozitivní motivování žáků", "Autorita učitele - jak ji získat, posílit a neztratit" či "Nápady a tipy pro práci pedagoga se třídou"). Mezi velmi žádaná témata patřila také oblast psychohygieny ("Posilování psychické odolnosti v souvislosti se vzrůstajícími nároky pedagogické profese", "Učitel – riziková profese aneb jak zvládat stres a zabránit vyhoření", "Klima školy a jeho klíčový význam pro výkonnost a prevenci stresu" nebo "Emoce ve škole aneb zvládání náročných situací v práci pedagoga") a také témata komunikační ("Jak účinně komunikovat s rodiči a motivovat je ke spolupráci se školou", "Komunikace ve škole aneb jak odolat manipulaci ze strany rodičů a žáků" či "Osobnostní rozvoj pedagoga jako prostředek k účinnější komunikaci se žáky").
 • Nezapomínala jsem ani na své otevřené semináře, bylo jich celkem sedm - v Praze, ve Zlíně a také úplně premiérově v Brně. Témata byla celkem tři: "Posilování psychické odolnosti v souvislosti se vzrůstajícími nároky pedagogické profese", "Agresivita ve škole a cesty k jejímu řešení" a také "Autorita učitele - jak ji získat, posílit a neztratit."
 • Ve 2. pololetí pro Vás zatím chystám dva otevřené semináře - zatím je jasné KDE a KDY. Rezervujte si termín, potkáme se v Praze 20. března 2018 a v Olomouci 24. dubna 2018. O tématu stále ještě není rozhodnuto, protože zatím volbu ponechávám na účastnících. Můžete se také zapojit, hlasujte v anketě - najdete ji v rubrice "Přihlášení na semináře". Anebo na mém Facebooku. Hlasování probíhá do konce ledna...
 • Pokud máte v nadcházejícím pololetí zájem o seminář pro pedagogický sbor, neváhejte, volná místa se zaplňují každým dnem. 

_______________________________________________________________________________________________________________

NOVINKY k 9. listopadu 2017: 
 • Vše nejlepší k svátku - dnes Bohdanům, zítra Evženům a pozítří Martinům. Na bílém koni by ale Martin přijet nemusel ;-).
 • Nabízím poslední volná místa na mém otevřeném semináři v Brně - 23. listopadu 2017 - POSILOVÁNÍ PSYCHICKÉ ODOLNOSTI V SOUVISLOSTI SE VZRŮSTAJÍCÍMI NÁROKY PEDAGOGICKÉ PROFESE. Anotace a přihlášení viz. https://www.psycholog-svobodova.cz/prihlaseni-na-seminar-ag-dialog/
 • Taktéž se můžete přihlašovat i na poslední letošní pražský seminář - 11. prosince 2017: EFEKTIVNÍ HODNOCENÍ = ZÁKLADNÍ DOVEDNOSTI PEDAGOGA PRO POZITIVNÍ MOTIVOVÁNÍ ŽÁKŮ - anotaci a přihlášku najdete v rubrice "Přihlášení na semináře".
 • Tamtéž také najdete další zprávu - po dlouhé době pozitivní. Proč dostala cenu M. Vellíška práve paní učitelka?

_____________________________________________________________________________________________________________________

Krásné jmeniny všem Terezám!NOVINKY k 15. říjnu 2017: 
Krásné jmeniny všem Terezám!

NOVINKY k 15. říjnu 2017: 

 • Krásné jmeniny všem Terezám!
 • HOTOVO - MŠMT mi akreditovalo dalších 11 vzdělávacích programů. Celkem jich tedy moje agentura Dialog nabízí 36. Je z čeho vybírat ;-).
 • Tento týden byl ve znamení tří různorodých seminářů (nejen tematicky). V pondělí jsem v Praze realizovala první ze svých otevřených seminářů "Autorita učitele - jak ji získat, posílit a neztratit". Opět jsme se sešli v neškolním prostředí - zasedací místnosti hotelu a rozcházeli se nabití informacemi ;-)... V úterý jsem byla v Ivančicích-Němčicích, kde jsem vedla besedu pro rodiče a pedagogy místní ZŠ, téma bylo více než aktuální - JAK NA VÝCHOVU (HYPERAKTIVITA NEBO ZLOBENÍ)? Ve čtvrtek jsem se vracela do Šternberka, abych pro pedagogy zrealizovala další seminář. V dubnu jsme se zabývali agresivitou, tentokrát jsme měli téma "Konfliktní situace ve škole - jak je účinně řešit a jak jim předcházet?"
 • Nadcházející týden si udělám dvojité "repete": v pondělí v Pardubicích se budeme zabývat autoritou - "Autorita učitele - jak ji získat, posílit a neztratit"; ve čtvrtek se vracím do Písku, tentokrát s témate "Konfliktní situace ve škole - jak je účinně řešit a jak jim předcházet?"
 • Přihlašování na mé další otevřené semináře je v plném proudu: v Brně se 23. listopadu můžete těšit na psychohygienický seminář "Posilování psychické odolnosti v souvislosti se vzrůstajícími nároky pedagogické profese" (v rozsahu 8 vyučovacích hodin, lze ho hradit ze šablon). V Praze nás čeká taktéž "osmihodinovka", ale téma je odlišné - "Efektivní hodnocení = základní dovednost pedagoga pro pozitivní motivování žáků" - uvidíme se 11. prosince 2017. Na oba semináře se můžete přihlásit přes rubriku Přihlášení na semináře.
 • CO SI MYSLÍTE O STŘÍDÁNÍ ČASU - JSTE JEHO ZASTÁNCI ČI ODPŮRCI? NÁSLEDOVALI BYSTE POLSKO? Více v rubrice "Články, informace, dotazy"...

_____________________________________________________________________________________________________________________

NOVINKY ke 3. září 2017:

 • Krásné jmeniny Jindřiškám, ale především přeji všem pedagogům - poklidný začátek školního roku...
 • Přípravný týden je minulostí, první semináře taktéž. Témata byla různorodá - "JAK ÚČINNĚ KOMUNIKOVAT S RODIČI A MOTIVOVAT JE KE SPOLUPRÁCI SE ŠKOLOU", "AGRESIVITA VE ŠKOLE A CESTY K JEJÍMU ŘEŠENÍ" nebo "METODY A FORMY PRÁCE S OHLEDEM NA INKLUZI", ale také psychohygienická "JAK POSÍLIT (ZVÝŠIT) PSYCHICKOU ODOLNOST" nebo "UČITEL - RIZIKOVÁ PROFESE aneb jak zvládat stres a zabránit vyhoření". 
 • Příští týden mě čeká dvojseminář v Praze na téma NÁPADY A TIPY PRO PRÁCI PEDAGOGA SE TŘÍDOU a na konci týdne seminář pro ZŠ v Kašavě.
 • Můj první letošní otevřený seminář "AUTORITA UČITELE - JAK JI ZÍSKAT, POSÍLIT A NEZTRATIT" (koná se 9. října v PRaze) - se pomalu plní. Pokud váháte, zda se přihlásit, neotálejte příliš dlouho. A co je jeho obsahem? Autorita učitele je často diskutovaným pojmem. Co vše se pod tímto slovem skrývá a s čím bývá naopak zaměňována? Je autorita ve škole nutná – je pro učitele nezbytným předpokladem jeho práce? Předmětem hlubšího rozboru bude také srovnání autority přirozené a umělé, jejich kladů a záporů a především toho, jak souvisí autorita s atmosférou, která vytváří nejpříznivější podmínky pro učení a rozvoj žáků. Účastníci se také dozvědí, jaký podíl na autoritě mají vlastnosti, schopnosti a dovednosti učitele či jeho odborná a pedagogická způsobilost. Seminářem se line jako červená nit otázka získání, udržení a ztráty autority ilustrovaná mnoha kazuistikami a příklady z praxe.
 • Přihlásit se můžete emailem na "dialog.svobodova@seznam.cz" nebo přes rubriku Přihlášení na semináře.

______________________________________________________________________________________________________

NOVINKY k 23. srpnu 2017

 • Co je nového? Zítra mi začíná školní rok - čeká mě první seminář. V Havířově jsem školní rok končila, v Havířově budu novou "seminářovou sezónu" zahajovat. Tentokrát na téma JAK ÚČINNĚ KOMUNIKOVAT S RODIČI A MOTIVOVAT JE KE SPOLUPRÁCI SE ŠKOLOU.
 • I v pátek zůstanu na Moravě - v Šumperku budu školit sborovnu na (stále žhavější) téma AGRESIVITA VE ŠKOLE A CESTY K JEJÍMU ŘEŠENÍ.
 • Víte, JAK POSÍLIT SVOU PSYCHICKOU ODOLNOST? Téma si můžete objednat pro svůj sbor - stejně jako to udělala ZŠ v Šumperku, kam vyrážím v pondělí.  
 • V úterý se již počtvrté vracím do jedné zlínské ZŠ, tentokrát sbor očekává, jak na stres - akreditovaný seminář se jmenuje UČITEL - RIZIKOVÁ PROFESE aneb jak zvládat stres a zabránit vyhoření. 
 • Nezapomeňte se přihlašovat na mé nové semináře - více v rubrice Přihlášení na semináře anebo emailem na "dialog.svobodova@seznam.cz".

_______________________________________________________________________________________________________________________

NOVINKY k 17. srpnu 2017:

 • Všem Petrám, Petruškám, Peťkám vše NEJ- k svátku.
 • Program 1. pololetí 2017/18 se mi pomalu plní - pokud máte zájem o seminář pro sborovnu, neotálejte, ať máte z čeho vybírat ;-).
 • Termíny mých otevřených seminářů jsou tu - do konce kalendářního roku mám pro Vás celkem 3 - těším se na Vás v Praze (9/10 a 11/12) a v Brně (23/11).

        1) 9. října 2017 (Praha):
AUTORITA UČITELE - jak ji získat, posílit a neztratit.

       2) 23. listopadu 2017 (Brno):
POSILOVÁNÍ PSYCHICKÉ ODOLNOSTI v souvislosti se vzrůstajícími nároky pedagogické profese.

       3) 11. prosince 2017 (Praha):
EFEKTIVNÍ HODNOCENÍ = základní dovednost pedagoga pro pozitivní motivování žáků.

Přihlásit se můžete v rubrice Přihlášení na semináře anebo emailem na "dialog.svobodova@seznam.cz".

______________________________________________________________________________________________________

Uff, žádost o akreditaci nových témat odeslána. Teď dlouhé čekání, co na to akreditační komise  . 
A na jaká nová témata se můžete těšit? Např. žák s ADHD/ADD ve třídě; vzdělávání podle osobnosti žáka; efektivní hodnocení; práce s chybou; řešení problémových situací ve škole anebo na 3 komunikační programy...
Kromě vzdělávacích témat, ale nabízím i semináře týkající se osobnostního rozvoje, psychické odolnosti a nově i velmi praktický workshop zaměřený na výměnu zkušeností a řešení konkrétních situací účastníků.
A co je důležité - jsou v časovém rozsahu 8 hodin (popř.16 a 24), aby se daly hradit ze ŠABLON!NOVINKY
NOVINKY ke 14. srpnu 2017:
 
Uff, žádost o akreditaci nových témat odeslána. Teď dlouhé čekání, co na to akreditační komise. 
 
Např. žák s ADHD/ADD ve třídě; vzdělávání podle osobnosti žáka; efektivní hodnocení; práce s chybou; řešení problémových situací ve škole anebo na 3 komunikační programy...
 
Kromě vzdělávacích témat, ale nabízím i semináře týkající se osobnostního rozvoje, psychické odolnosti a nově i velmi praktický workshop zaměřený na výměnu zkušeností a řešení konkrétních situací účastníků.
 
A co je důležité - jsou v časovém rozsahu 8 hodin (popř.16 a 24), aby se daly hradit ze ŠABLON!
________________________________________________________________________________________________________

 

 

NOVINKY k 8. srpnu 2017

 • Krásný letní den všem!
 • Aktuálně dokončuji akreditaci dalších mých vzdělávacích programů - pokud máte nějaký nápad na téma (hlavně co se týká inkluze), nenechávejte si ho pro sebe!
 • Stejně tak přijímám nápady a tipy na realizaci otevřeného semináře v 1. pololetí školního roku 2017/18 - jaké téma by Vás zajímalo a kam byste na něho byli ochotní cestovat? Praha, Olomouc, Brno, Ostrava?
 • Pište na email: dialog.svobodova@seznam.cz nebo na Facebook: www.facebook.com/DialogSvobodova. Děkuji za spolupráci.
 • Určitě se již nyní můžete těšit na pražský otevřený seminář, který se věnuje stále aktuálnějšímu tématu AUTORITA UČITELE - JAK JI ZÍSKAT, POSÍLIT A NEZTRATIT. V březnu se na všechny zájemce nedostalo, proto otevírám stejné téma i na podzim. Seminář se opět koná v mimoškolním prostředí (v konferenčních prostorách hotelu) - a to 9. října 2017. Anotace: Autorita učitele je často diskutovaným pojmem. Co vše se pod tímto slovem skrývá a s čím bývá naopak zaměňována? Je autorita ve škole nutná – je pro učitele nezbytným předpokladem jeho práce? Předmětem hlubšího rozboru bude také srovnání autority přirozené a umělé, jejich kladů a záporů a především toho, jak souvisí autorita s atmosférou, která vytváří nejpříznivější podmínky pro učení a rozvoj žáků. Účastníci se také dozvědí, jaký podíl na autoritě mají vlastnosti, schopnosti a dovednosti učitele či jeho odborná a pedagogická způsobilost. Seminářem se line jako červená nit otázka získání, udržení a ztráty autority ilustrovaná mnoha kazuistikami a příklady z praxe.

________________________________________________________________________________________________________

 

Starší NOVINKY byly přesunuty do Archivu.

______________________________________________________________________________________________________

 

Pokud Vás zajímá nějaké téma a nenašli jste ho to, napište mi,
pokusím se ho zpracovat...

 

Seminářová sezóna teprve začíná,
ale v mém programu I. pololetí školního roku 2017/18 zbývá již jen několik volných míst :-). 

Pokud máte zájem o seminář pro sborovnu, nenechávejte to na poslední chvíli...